Homoródszentpéter
"Homoródszentpéter a földkerekségnek egy igen különös pontja.
Egy ősi székely közösség, amely mindig küzdött a jobb létért, a méltóságteljesebb emberi életért"
Így ír Máthé Csaba, Homoródszentpéter Monográfiája c. művében.
És valóban, tényleg egy különös pontja ez a földkerekségnek. Varázslata, vonzása van és akit egyszer megfog, többé nem engedi. 22 éve már, hogy először itt jártam vendégként és azóta is rendszeresen visszatérek, "haza megyek". Engem akkor annyira megragadott, hogy gyermekként tudtam sosem fogok tudni elszakadni innen, sőt a jövőmben is fontos szerepet fog játszani. Csodás dolog itt lenni, és most már más is megtapasztalhatja ezt az érzést," megízlelheti" egy igazi székely falu életét.
Homoródszentpéter a történelmi Udvarhely vármegye homoródi járásához, jelenleg a Hargita megyei Homoródszentmárton községéhez tartozó falu. Nevét középkori templomáról kapta, melyet Szent Péter tiszteletére szenteltek. A Keleti-Kárpátoktól nyugatra, a Nagy-Homoród jobb partján, a 132B megyei út mentén helyezkedik el. A falu a községközponttól 6 km-re, Székelyudvarhelytől 22 km-re fekszik. Román neve: Petreni.
Homoródszentpéter már az ősidőktől lakott. Templomja, amely Unitárius, a 15-16. század fordulóján épült. A templomot 1835-ben és 1851-ben is tovább bővítették, építették. Kazettás mennyezete híres, még a 18. században készült. Az 1900-as évek elején 289 magyar lakosa volt. 1992-ben 201 lakosa volt, amely jelenleg kb 180-190 fő, akik mind magyarok.